Pomiń nawigację
Dobitka

Czy ten model w ogóle trafia?

Model liczy szanse wygranej, remisu i porażki. Tutaj sprawdzamy neutralne prognozy zapisane przed pierwszym gwizdkiem, porównując je z rzeczywistym wynikiem. Próba obejmuje dostępne, poprawnie rozliczone prognozy. Ten sprawdzian mierzy bazową prognozę meczu; sam nie potwierdza, że model trafnie ocenia wpływ Twoich zmian składu i taktyki.

Jak często model trafia

Strona przelicza statystyki z rozliczonych prognoz dostępnych w bazie przy każdym wejściu.

338 neutralnych prognoz bazowych rozliczonych, od 28.08.2026 do 16.10.2026. Okno obejmuje najwyżej 3000 najnowszych prognoz: tylko model v0.4.3, sezon 2026/27 i obsługiwane rozgrywki klubowe. Każda prognoza została zapisana przed meczem.

Trafiony typ 1X2

55 na 100

55.2%

Trafność najbardziej prawdopodobnego wyniku w 317 meczach zakończonych w regulaminowym czasie, z prognozą dopuszczającą remis. Remisy są wliczone. Prognozy pucharowe wymagające zwycięzcy są wykluczone.

Sprawdzian na tych samych meczach

Pokrycie prognoz

Ligi krajowe: 235 / 300 zakończonych meczów w bazie (78.3%).

338 ocenionych prognoz / 746 zakończonych meczów w bazie (45.3%); 408 bez prognozy nadającej się do oceny. Okno: 2026-08-28-2026-10-16. To obsługiwane rozgrywki w zapisanym oknie, nie cały kalendarz providera. Braki prognoz mogą wpływać na skład próby.

Pokrycie według rozgrywek
  • Liga Mistrzów: 36 / 36
  • Liga Europy: 28 / 36
  • Premier League: 26 / 50
  • FA Cup: 0 / 283
  • EFL Cup: 15 / 16
  • Ligue 1: 44 / 46
  • Bundesliga: 41 / 45
  • DFB-Pokal: 1 / 2
  • Ekstraklasa: 42 / 50
  • Puchar Polski: 0 / 27
  • Serie A: 35 / 51
  • Coppa Italia: 5 / 8
  • La Liga: 47 / 58
  • Copa del Rey: 0 / 20
  • Liga Konferencji: 18 / 18

1X2 w regulaminowym czasie

175 trafień / 317 meczów (55.2%). Typowanie zawsze gospodarza na tych samych meczach: 48.3%. Tylko mecze zakończone w regulaminowym czasie, z prognozą dopuszczającą remis; wykluczamy prognozy pucharowe wymagające zwycięzcy.

Przedział Wilsona 95% dla trafności: 49.7%-60.6%. To niepewność próby, nie gwarancja przyszłych wyników.

Prawdopodobieństwa remisów

Na tych samych 317 meczach regulaminowych średnia prognozowana szansa remisu: 21.9%; rzeczywista częstość remisów: 18.9%. Remis był pierwszym typem w 0 meczach. Brak pierwszego typu „remis” nie oznacza zerowej szansy remisu.

Brier i RPS: niżej = lepiej. Porównujemy zapisane prawdopodobieństwa z kursów po usunięciu marży. Moment zapisu ma znaczenie: wcześniejsze kursy mogą zawierać mniej informacji; ostatni zapis przed gwizdkiem nie musi być kursem zamknięcia.

Kursy dostępne przed prognozą modelu

317 tych samych meczów. Mediana wieku zapisu kursów: 0.5 godz.

Kursy dostępne przed prognozą modelu
MiaraDobitkaRynek kursów
Trafność 1X255.2%59.6%
Brier0.5630.532
RPS0.2050.190

Różnica Brier (model minus rynek): 0.031; przybliżony przedział 95%: od 0.007 do 0.055. Ujemna wartość przemawia za modelem. Rynek ma niższy Brier w tej wspólnej próbie. Przybliżony przedział zakłada niezależność meczów; nie uwzględnia powtarzających się klubów. To sygnał z tej próby, nie dowód trwałej przewagi.

Ostatnie zapisane kursy przed gwizdkiem

317 tych samych meczów. Mediana wieku zapisu kursów: 1.0 godz.

Ostatnie zapisane kursy przed gwizdkiem
MiaraDobitkaRynek kursów
Trafność 1X255.2%59.6%
Brier0.5630.532
RPS0.2050.190

Różnica Brier (model minus rynek): 0.031; przybliżony przedział 95%: od 0.007 do 0.055. Ujemna wartość przemawia za modelem. Rynek ma niższy Brier w tej wspólnej próbie. Przybliżony przedział zakłada niezależność meczów; nie uwzględnia powtarzających się klubów. To sygnał z tej próby, nie dowód trwałej przewagi.

Dla wnikliwych: Brier, RPS i kalibracja

Sama trafność typu to gruby wskaźnik - nagradza pewniaki i nie widzi, czy model rozkłada prawdopodobieństwa uczciwie. Poniżej miary, które to sprawdzają.

Brier / RPS

0.541 / 0.199

Te miary oceniają cały rozkład szans wygranej, remisu i porażki. Niżej = lepiej. Stały punkt odniesienia przypisuje każdemu meczowi 46% dla gospodarzy, 24% dla remisu i 30% dla gości. Jego Brier / RPS na tej samej próbie: 0.624 / 0.237. To prosty model odniesienia, nie kursy bukmacherów.

Kalibracja pewności pierwszego typu

0.062

Grupujemy mecze według pewności najbardziej prawdopodobnego wyniku. W każdej grupie porównujemy średnią pewność z częstością trafień. MACE: 0.062, czyli średni bezwzględny rozjazd po niepustych grupach, z równą wagą każdej grupy. Bliżej zera = lepiej. Ta miara nie sprawdza osobno kalibracji wszystkich trzech szans.

Trafiony typ - próba mieszana

57%

Miara pomocnicza z mieszanymi celami: wliczamy remisy, ale w pucharach wymagających rozstrzygnięcia oceniamy końcowego zwycięzcę. To inna próba niż regulaminowe 1X2.

Wskazany zwycięzca (278 meczów)

69%

69 na 100

Miara pomocnicza: trafność pierwszego typu po wykluczeniu meczów zakończonych remisem. Podzbiór wybieramy po poznaniu wyniku, więc nie jest to trafność na wszystkich meczach ani porównanie z rynkiem 1X2.

Jak to liczymy

Ta próba zawiera wyłącznie surowe, neutralne predykcje bazowe bieżącego modelu dla sezonu klubowego i obsługiwanych rozgrywek. Benchmark używa przewidywanego XI gospodarza, standardowego stylu oraz siły obu drużyn; nie zawiera decyzji konkretnego użytkownika. Prognoza musi powstać przed pierwszym gwizdkiem. Po meczu porównujemy pełny wektor 1X2 z realnym wynikiem; w pucharach rozstrzygniętych po remisie liczy się zwycięzca. Dodatkowa warstwa kalibracji nie jest stosowana do wyniku 1X2, punktów ani rankingu bieżącego sezonu.

Model ulepszamy przez osobne, wersjonowane wydania. Warianty eksperymentalne nie zmieniają punktów ani rankingu. Każda zmiana ścieżki wyniku wymaga testów, jawnej wersji modelu i decyzji człowieka - silnik nie przełącza się automatycznie.

Ostatni rozliczony mecz w tej próbie: 16.10.2026.

Co model bierze pod uwagę

  • -Siłę obu drużyn i profile zawodników - z bieżących kadr i dostępności. Skład rywala doliczamy, gdy da się go poznać przed meczem.
  • -Twój plan: skład, formację, styl gry i zaplanowane zmiany. Każda z tych decyzji przesuwa rozkład wyników - inaczej nie byłoby czego rozgrywać.
  • -Każdego z jedenastu zawodników osobno: jego xG i xA (jakość strzałów i podań), jego formę z ostatnich pięciu meczów i pozycję, na której naprawdę gra. Liczymy formę zawodnika, nie formę klubu.
  • -Ten sam mecz liczymy drugi raz bez Twoich decyzji, na domyślnym ustawieniu. Stąd wiesz, ile przesunąłeś sam, a nie ile zrobiła za Ciebie forma klubu.
  • -Tysiące przebiegów tego samego meczu, z których powstaje rozkład - na przykład "68 na 100 symulacji".
  • -Jako wynik pokazujemy najczęstszy dokładny wynik. Minuty, strzelcy i przebieg pochodzą z reprezentatywnej iteracji zakończonej tym wynikiem.

Czego nie liczymy: pogody, kilometrów w autokarze, derbowej temperatury. Silnik to potrafi, ale te korekty mamy przepisane z literatury i nie sprawdziliśmy jeszcze na własnych rozliczonych meczach, czy w ogóle pomagają. Do tego czasu są wyłączone. Wolimy węższy model niż dłuższą listę.

Dokładnych wag, kolejności korekt i pełnej listy cech nie publikujemy. To jedyna rzecz, którą trzymamy pod maską - i jedyny powód, dla którego Twojego wyniku nie da się odtworzyć kartką i kalkulatorem.

Sprawdź model w akcji

Ustaw skład i taktykę i zobacz, jak model zmienia scenariusz meczu.